hide Matching Documents

The documents where this entity occurs most often are shown below. Click on a document to open it.

Document Max. Freq Min. Freq
Maj. Jed. Hotchkiss, Confederate Military History, a library of Confederate States Military History: Volume 3, Virginia (ed. Clement Anselm Evans) 5 1 Browse Search
Southern Historical Society Papers, Volume 30. (ed. Reverend J. William Jones) 4 0 Browse Search
Southern Historical Society Papers, Volume 15. (ed. Reverend J. William Jones) 2 0 Browse Search
Robert Underwood Johnson, Clarence Clough Buell, Battles and Leaders of the Civil War. Volume 3. 1 1 Browse Search
Southern Historical Society Papers, Volume 35. (ed. Reverend J. William Jones) 1 1 Browse Search
View all matching documents...

Browsing named entities in Southern Historical Society Papers, Volume 35. (ed. Reverend J. William Jones). You can also browse the collection for James L. Corley or search for James L. Corley in all documents.

Your search returned 1 result in 1 document section:

Southern Historical Society Papers, Volume 35. (ed. Reverend J. William Jones), Officers of Gen. R. E. Lee's staff. (search)
of Northern Virginia, which position he held until the surrender, April 9, 1865. The Chiefs of Departments who served under General Lee were as follows: Lieutenant Colonel E. Porter Alexander, Chief of Ordnance, June 1, 1862, to November, 1862, Brigadier General Artillery to April 9, 1865. Lieutenant Colonel Briscoe G. Baldwin, Chief of Ordnance, November, 1862, to April 9, 1865. Lieutenant Colonel Robert G. Cole, Chief Commissary, June I, 1862, to April 9, 1865. Lieutenant Colonel James L. Corley, Chief Quartermaster, June I, 1862, to April 9, 1865. Surgeon Lafayette Guild, Medical Director, June 25, 1862, to April 9, 1865. Brigadier General W. N. Pendleton, Chief of Artillery, March 6, 1863, to April 9, 1865. Colonel George W. Lay, A. A. & I. General, March 6, 1863, to April 9, 1865. Major Henry E. Peyton, A. A. & I. General, November, 1862, to November 4, 1864, Lieutenant Colonel A. A. & I. General to April 9, 1865. Lieutenant Colonel E. Murray, A. A.