Browsing named entities in The Daily Dispatch: December 11, 1860., [Electronic resource]. You can also browse the collection for Fish or search for Fish in all documents.

Your search returned 2 results in 2 document sections:

further than Fight's Spring in a whole day's march. Your Excellency may, however, rely on a good fighting company, with this understanding--on which the undersigned most unhesitatingly insists: We must feed and that well!--And in order that your Excellency may fully see and appreciate and make preparations for the corps, the undersigned submits a statement of rations needful for each of the 25 men in his command, per diem: Mutton or Beef, (good)2 lbs. Oysters3 dozen (plants.) FishAt pleasure. VegetablesAt pleasure. CondimentsAt pleasure. Bread and CrackersAt pleasure. Whiskey or Brandy1 quart. WineOccasionally. If, with this stinted allowance, (in times of great public distress,) your Excellency thinks the "Old Fogy Club" can be of service to the State, your Excellency may have them mustered in immediately — not to march exceeding five miles per day. Respectfully, your abide serv's. M. W. R., Captain. Will making. The practice of cutting off with
hel. Feathers — In demand at 46 cts. Stock small; better supply. Fertilizers.--We quote Peruvian $58; Ruffin's Phosphor Peruvian. $50 per ton; Aa Mexican $25; Elide island $48; Patagoman $25; Sombrero $30; Navassa, or Brown Columbian $30; Reese's Manipulated Guano, $50; Rhodes' Super Phosphate of Lime $46.50 per ton; Robinson's Manipulated Guano $50 per ton; Hartman's (Richmond) Ammoniated Super Phosphate Lime $40 per ton; do, Manipulated Guano $50 per ton; do, Bone Dust $38 per ton. Fish.--New Nova Scotia Herrings, gross, $2.75@$3; No. 1 Halifax Cut Herrings $3.25@$3.50 from store. No North Carolina in market.--Mackerel, large No. 3, new, $8.50; small do., $5. Flaxseed--$1.20@1.40 per bushel. Flour Barrels--45 to 50 cts. for city made; Country have sold recently at from 20 to 30 cts. Fruit.--Oranges; Havana $9 per bol. Lemons: $4.50@5.05 per box. Raisins: Bunch $2.75@$3, layers $3@3.25. Prunes 10 to 40 cts. per box, accordingto quality. Figs 2½@20 cts. per lb. Flo