hide Matching Documents

The documents where this entity occurs most often are shown below. Click on a document to open it.

Document Max. Freq Min. Freq
Harper's Encyclopedia of United States History (ed. Benson Lossing) 2 0 Browse Search
View all matching documents...

Your search returned 2 results in 1 document section:

Harper's Encyclopedia of United States History (ed. Benson Lossing), Franklin, Samuel Rhoads 1825- (search)
Franklin, Samuel Rhoads 1825- Naval officer; born in York, Pa., Aug. 25, 1825; was appointed midshipman Feb. 18, 1841; was promoted to passed midshipman, Aug. 10, 1847; master, April 18, 1855; lieutenant, Sept. 4, 1855; lieutenant-commander, Sept. 26, 1866: captain, Aug. 13, 1872; commodore, Dec. 15, 1880; and rear-admiral, Jan. 24, 1885; and was retired in 1887. Most of his forty-six years of service was spent at sea. During both the Mexican and Civil wars he was active in the most important operations. He was president of the international marine Conference; is a member of the Washington National Monument Association; and is author of Memories of a rear-admiral.