hide Matching Documents

The documents where this entity occurs most often are shown below. Click on a document to open it.

Document Max. Freq Min. Freq
Harper's Encyclopedia of United States History (ed. Benson Lossing) 1 1 Browse Search
Thomas Wentworth Higginson, Massachusetts in the Army and Navy during the war of 1861-1865, vol. 2 1 1 Browse Search
View all matching documents...

Your search returned 2 results in 2 document sections:

Harper's Encyclopedia of United States History (ed. Benson Lossing), Smith, Thomas Kilby 1820-1887 (search)
Smith, Thomas Kilby 1820-1887 Military officer; born in Boston, Mass., Sept. 23, 1820; graduated at Cincinnati College in 1837 admitted to the bar in 1845. When the Civil War broke out he became lieutenantcolonel of the 54th Ohio Infantry; promoted colonel in October of the same year; and with his regiment was conspicuous for bravery at Pittsburg Landing, Corinth, and the Vicksburg campaign. He was promoted brigadier-general of volunteers in August, 1863; won distinction in protecting the gunboats at Sabine Cross-roads when the National army fell back and the fleet withdrew down the river; was brevetted major-general of volunteers in March, 1865; and appointed United States consul at Panama in 1866. He died in New York City, Dec. 14, 1887.
rig. General, U. S. Volunteers, Aug. 11, 1863. Engaged in the Red River expedition, in command of a division of the Army of the Tennessee, Mar. 7, 1864; present in several series of fights during the retreat to Alexandria. Granted leave of absence until Jan., 1865. Assigned to command of military district of Alabama, and afterward to the post, and district of Mobile. Brevet Maj. General, U. S. Volunteers, Mar. 13, 1865. Mustered out of service, Jan. 15, 1866. Died at New York City, Dec. 14, 1887. Spear, Samuel Perkins. Born at Boston, Mass., in 1815. Private, Corporal, Sergeant and First Sergeant, 2d U. S. Dragoons, Aug. 10, 1839, to Aug. 10, 1844. Private, Sergeant and Sergeant Major, 2d U. S. Dragoons, Oct. 1, 1848, to Aug. 1, 1858. Private, ordnance, June 11 to Dec. 15, 1859. Private, Corporal, Sergeant and First Sergeant, 2d Cavalry, Mar. 2, 1860, to Aug. 6, 1861. Lieut. Colonel, 11th Penn. Cavalry, Oct. 5, 1861. Colonel, Aug. 20, 1862. Brevet Brig. General, U. S.