hide Matching Documents

The documents where this entity occurs most often are shown below. Click on a document to open it.

Document Max. Freq Min. Freq
Isaac O. Best, History of the 121st New York State Infantry 16 0 Browse Search
View all matching documents...

Your search returned 16 results in 4 document sections:

Isaac O. Best, History of the 121st New York State Infantry, Chapter 10: the tenth of May (search)
, and a rapid but scattering fire ran along the works which we reached in another instant. One of our officers in front of us jumped on the top log and shouted, Come on, men, and pitched forward and disappeared, shot. I followed an instant after and the men swarmed upon, and over the works on each side of me. As I got on top some Rebs jumped up from their side and began to run back. Some were lunging at our men with their bayonets and a few had their guns clubbed. Jim Johnston, Oaks and Hassett, were wounded by bayonets. One squad, an officer with them, were backing away from us, the officer firing his revolver at our men. I fired into them, jumped down into the pits and moved out toward them. Just at this time, our second line came up and we received another volley from the line in front of us and the battery fired one charge of cannister. Colonel Upton shouted Forward and we all ran towards the battery, passing another line of works, and the men in them passed to our rear as
Isaac O. Best, History of the 121st New York State Infantry, Chapter 18: back to Petersburg and winter quarters (search)
hundred additions were ordered to be sent to the 121st; but they did not arrive until after the surrender of Lee, and while the corps was at Burksville Junction. Then the officers were duly mustered. During the winter also changes were made in the field and staff, by appointment and promotion. Dr. James P. Kimball was commissioned Assistant Surgeon. Vice Dr. Holt resigned. Frank E. Lowe was promoted to be Adjutant, Sergeant Major J. L. Morthon, Sergeant Newber, N. A. Armstrong, Thomas J. Hassett and Philip R. Woodcock were promoted to lieutenants. Morris C. Foote, of Cooperstown was also commissioned as lieutenant. Lieut. E. C. Weaver resigned on account of sickness and Lieutenant Kelly died of disease. The ordinary duties of camp life, drills, picket and fatigue, in trenches and forts, was broken once when in February 5th to 8th the brigade was sent to support the 5th Corps on an expedition to Hatcher's Run. At one time the line of the 5th Corps was broken and some of t
ompany K Captains: S. M. Olin, August 18 to December 27, 1862; J. D. P. Douw, April 24, 1863 to November 11, 1864; T. J. Hassett, April 29 to June 24, 1865. First Lieutenants: A. E. Mather, August 18 to December 20, 1862; M. C. Casler, Decembeanuary 28, 1863; F. Gorton, January 28 to May 3, 1863; L. C. Bartlett, H. Duroe, October 25, 1864 to March 25, 1865; T. J. Hassett, March 21 to April 20, 1865; S. J. Redway, June 1 to July 25, 1864. Second Lieutenants: F. Gorton, August 18 to Noes W. Johnston, Daniel D. Jackson and Hiram S. VanScoy to be Majors; Lieutenants Frank E. Lowe, Morris C. Foote and Thomas J. Hassett to be Captains. On June 24, 1865, six officers and 448 enlisted men are reported as transferred to the 65th New York Veteran Volunteers. The officers were Surgeon Kimball and Captains Hassett, Tyler, Bartlett and Hall, and Lieut. Eli Oaks. Undoubtedly no event in the history of the regiment since the war has been of so much importance and interest as the e
Company K Captains: S. M. Olin, August 18 to December 27, 1862; J. D. P. Douw, April 24, 1863 to November 11, 1864; T. J. Hassett, April 29 to June 24, 1865. First Lieutenants: A. E. Mather, August 18 to December 20, 1862; M. C. Casler, December 31, 1862 to January 28, 1863; F. Gorton, January 28 to May 3, 1863; L. C. Bartlett, H. Duroe, October 25, 1864 to March 25, 1865; T. J. Hassett, March 21 to April 20, 1865; S. J. Redway, June 1 to July 25, 1864. Second Lieutenants: F. Gorton First Lieutenants: A. E. Mather, August 18 to December 20, 1862; M. C. Casler, December 31, 1862 to January 28, 1863; F. Gorton, January 28 to May 3, 1863; L. C. Bartlett, H. Duroe, October 25, 1864 to March 25, 1865; T. J. Hassett, March 21 to April 20, 1865; S. J. Redway, June 1 to July 25, 1864. Second Lieutenants: F. Gorton, August 18 to November 20, 1862; A. C. Rice, January 23 to March 13, 1863; S. J. Redway, April 19, 1863 to June 1, 1864; W. H. H. Goodier, May 22 to June 24, 1865.